ARTYKULY O PAPUGACH
jak zywic, jak oswajac, jak zrozumiec, jak rozpoznac choroby, jak leczyc i wiele innych.

PIERWSZA POMOC W NAGLYCH WYPADKACH

Nowe posty  Wyswietl liste uzytkowników Forum  Przeszukaj Forum  Pomoc - jak uzywac Forum
  Wejdz na chat  Idz do Galerii Zdjec  Rejestracja  Zaloguj sie
ZDROWIE
 Papugi Forum Dyskusyjne : ZDROWIE
Tytul Temat: Zaparcie jaja Twoja odpowiedzNowy temat
Autor
Wiadomosc << Poprzedni temat | Nastepny temat >>
Bor12

Aktualnie: Offline
Wyslano: 02 marca 2012 o godzinie 14:22 | Cytuj Bor12

Witam.Jedna z moich papug (Modrolotka) jakiś tydzień temu zaczeła znosić jajka.Zniosła ich ok. 8,a wczoraj właśnie zniosła te 8.Samiczka dzisiaj (02.03.2012) rano latała i wariowała z drugą papugą (samcem).O koło godziny 13:50 samiczka siedziała na żerdzi z dużym rozkrokiem,ogonem ruszała na wszystkie strony,główka uniesiona i bardzo szybki oddech który był urywany,miała wybrzuszenie na brzuszku i troszkę krwi przy kloace.Szybko poszedłem na kompa zobaczyć co jej dolega,okazało się że to zaparcie jaja.Na komputerze byłem jakieś 10 minut,wyczytałem że trzeba dać jej wapno w syropie.Ubrałem się w 2 minuty i gdy chciałem iść już do apteki samiczka dostała paraliż łapek.spadła z najwyższej żerdzi.Poszedłem do tej apteki okazało się że nie mają tego wapna tylko jakieś smakowe.Gdy wróciłem do domu papużka zdechła(była pod opieką mojej mamy).Moja mama podgrzała dom,staraliśmy się jej pomóc.I tu mam pytanie jeżeli to było zaparcie jaja czy to możliwe że papuga zdechła wciągu 30 minut???

[UWAGA: Zawsze bierz pod uwage na ile wiarygodna jest osoba udzielajaca rady.
Pamietaj, ze takie same objawy moga wystepowac w wielu chorobach. Nigdy nie stosuj leczenia zalecanego komus innemu - Administrator Forum]

do góry Zobacz Bor12's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Bor12 Odwiedz Bor12's strona domowa

Kasiulka

Wyslano: 02 marca 2012 o godzinie 15:09 | Cytuj Kasiulka

Witaj.Ja mam podobny problem ze swoją nimfą.W grudniu bezproblemowo zniosła 5 jaj.W sobotę zniosła jedno,a z kolejnym musiałam zainterweniować u weterynarza.Zastanawia mnie,dlaczego tak szybko zdechła.Moja samica z jajem wytrzymała dwa dni i muszę przyznać,że była w dobrej kondycji,to po samym zastrzyku nagle opadła z sił.Najwidocznie jajo przyblokowało rwę kulszową,jeśli dostała paraliżu.To bardzo przykre,gdy nie jesteśmy w stanie pomóc pupilom.

Co do wapna w syropie,to dostępne są tylko smakowe,czego nigdy nie mogłam pojąć.Smaki jak najbardziej alergizujące,a wiadomo że wapno podaje się najczęściej w alergii.Piszesz o nagrzewaniu,ja też to robiłam i nic nie pomogło.W przypadku Twojej papugi,to wydaje się,że nawet natychmiastowa interwencja weterynarza by nie pomogła.Co będzie teraz ze zniesionymi jajami?

Pamietaj, ze takie same objawy moga wystepowac w wielu chorobach. Nigdy nie stosuj leczenia zalecanego komus innemu - Administrator Forum]

do góry Zobacz Kasiulka's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Kasiulka

piszmaile

Wyslano: 02 marca 2012 o godzinie 18:29 | Cytuj piszmaile

jeżeli chodzi o ptaki to wiedzcie iż ZASTRZYK - znieczulenie lub cokolwiek innego ale w zastrzyku to ponad 80% ryzyko WSTRZĄSU U PTAKA !!!! A dodam iż wiele ptaków wstrząsu NIE PRZEŻYJE (Wstrząs następuje do 4 godzin po zastrzyku)
Skąd to wiem ? powiedział mi weterynarz ktory na codzien zajmuje się ptakami.
Moja nimfa przeszła operację (znieczulenie w zastrzyku) i przeżyła ale lekarz przed zabiegiem poinformował mnie iż szanse przeżycia po "szoku" są małe.... ale nie miałem wyboru....Ptak przeżył

więcej o historii mojej nimfy przeczytacie tutaj:

http://www.papugi.webserwer.pl/forum/forum/forum_posts.asp?T ID=31392&PN=1

moim zdaniem jezeli istnieje możliwość - omijajcie zastrzyki !!
Nimfy są małymi ptakami gdzie każdy zastrzyk może przebić lub uszkodzić ważne naczynia wewnętrzne - do tego może wystąpić "szok" lub jak kto woli "wstrząs" którego ptak może nie przeżyć.

Być może to jest odpowiedź na wasze pytania .... co do szybkiej śmierci nimf....

do góry Zobacz piszmaile's Profil Szukaj innych postow napisanych przez piszmaile Odwiedz piszmaile's strona domowa

Joanna

Wyslano: 02 marca 2012 o godzinie 19:46 | Cytuj Joanna

Prawidłowo zrobiony zastrzyk nie spowoduje śmierci. Moze wystąpić wstrzas polekowy, ale to po kazdym leku iu kazdego zwierzęcia(u ludzi też).

W przypadku zaparcia jaja w zastrzyku podwana jest oksytcyna. Chociaz już coraz częsciej zaleca się podawane czego innego i już nie w zastrzyku.

Natomiast jeśli chodzi o narkoze, to faktycznie "stara" narkoza w zastrzykach jest potencjalnie bardziej niebezpeczna niż wziewna. Tylko nie wszyscy lekarze mają w gabinetach aparature do wziewnej.

Od samego normalneg zaparcia jaja tak nagle smierć nie następuje. Musiało się coś więcej stac. czasem jest też tak, ze zaparcie jaja jest skutkiem czegoś powazniejszego.

Pozdrawiam,
Joanna

o mojej książce

o mnie

do góry Zobacz Joanna's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Joanna Odwiedz Joanna's strona domowa

Jesli chcesz wyslac odpowiedz w tym watku musisz najpierw zalogowac sie
Jesli nie jestes jeszcze zarejestrowanym uzytkownikiem to nie czekaj dluzej zarejestruj sie

Twoja odpowiedzNowy temat
Wersja do wydrukowania Wersja do wydrukowania

Nie mozesz rozpoczynac nowe tematy
Nie mozesz odpowiadac w rozpoczetych juz tematach
Nie mozesz kasowac swoich postow
Nie mozesz edytowac swoje posty
Nie mozesz zakladac sondy
Nie mozesz glosowac w sondach