ARTYKULY O PAPUGACH
jak zywic, jak oswajac, jak zrozumiec, jak rozpoznac choroby, jak leczyc i wiele innych.

PIERWSZA POMOC W NAGLYCH WYPADKACH

Nowe posty  Wyswietl liste uzytkowników Forum  Przeszukaj Forum  Pomoc - jak uzywac Forum
  Wejdz na chat  Idz do Galerii Zdjec  Rejestracja  Zaloguj sie
ZACHOWANIE
 Papugi Forum Dyskusyjne : ZACHOWANIE
Tytul Temat: Nimfa w domu- oswajanie Twoja odpowiedzNowy temat
Autor
Wiadomosc << Poprzedni temat | Nastepny temat >>
solo2332

Aktualnie: Offline
Wyslano: 31 stycznia 2012 o godzinie 10:30 | Cytuj solo2332

witam!
ok rok temu udało mi się ocalić zdyszaną i ledwo żyjącą nimfę od ataku srok i kruków (biedaczka usiadła na parapet i z wycienczenia patrzyła tylko jak powoli zblizaja sie oprawcy ). złapałem ją, wpusciłem do mieszkania a z czasem kupiłem klatkę jedzonko itd. jest juz ze mna ponad rok. No i teraz tak, papuzka z poczatku wskakiwała na palec, jadła mi z ręki choc z uprzedzeniem i przestrogą a z czasem i to u niej zanikło. Poprostu sie mnie boi choc innych członków rodziny bardziej. Zaskakujące jest jednak ze siędzac przy komputerze, potrafi podleciec mi na głowe i sobie siedziec skubiąc mi włosy . Jak tu bardziej oswoic te ptaszynę? dziwne uczucie miec mieszkanca w swoim pokoju ale byc do siebie jak człek do ptaka... yyy znaczy pies do kota. Myślę że ma zapewnione wszystko.
do góry Zobacz solo2332's Profil Szukaj innych postow napisanych przez solo2332

Rudzielec
moderator

Wyslano: 31 stycznia 2012 o godzinie 11:07 | Cytuj Rudzielec

nie ma wszystkiego - nie ma zapewnionego kontaktu z drugą nimfą :/
Dobrze by było dokupić towarzysza.

Może czymś ją zraziłeś? Łapałeś ją czy próbowałeś "oswoić" w klatce?

solo2332

Wyslano: 31 stycznia 2012 o godzinie 11:13 | Cytuj solo2332

no to fakt, podlatuje tez na parapet, ćwierka i krzyczy w niebogłosy do lecących ptaków ale jak którys z nich podleci za blisko okna to zrywa sie przestraszona i szaleje po całym pokoju Myslałem o drugiej nimfie ale niestety brak czasu i ogólny tryb zycia nie pozwoli mi na to

nie, na "chama" nie oswajałem, moze towarzystwo psa któr czasem odwiedzi mój pokój zraża papużkę. no ale własnie zaskakujace jest to ze mimo bojazni przede mną, potrafi przyleciec na głowę i tego sie nie boi, a potrafi zrobic to wiele razy gdy siedzę przy pc.

eter
++ moderator ++

Wyslano: 31 stycznia 2012 o godzinie 12:48 | Cytuj eter

To przemyśl jeszcze raz swoja sytuację życiową. Dla jednej nimfy musisz przeznaczyć dużo więcej czasu i uwagi niż dla parki. Kiedy nie ma Cię cały dzień w domu, dwie papugi nie odczuwają samotności, bo mają siebie. Jedna papuga tęskni i nudzi się. Ja mam taki tryb życia, że albo przebywam cały dzień w domu, albo mnie nie ma od świtu do nocy. Jestem spokojna o papugi, bo w stadku maja zajęcie i swoje towarzystwo. Fajnie jest też móc obserwować ich zachowania w grupie. Tez nie oswajam na "chama" - jeśli papugi zechcą, to przylatują mi na głowę, ramię i podskubują, ale nie jest to bezgraniczna miłość (też mam jednego ptaka "z odzysku", który jest nieufny) :) Mnie taka sytuacja odpowiada, bo wiem, że papuga to nie wierny pies.
Może Twoja papuga zraziła się kiedyś do dłoni? Czasem wystarczy mały, niezamierzony błąd z naszej strony, by cofnąć się krok do tyłu w oswajaniu.

do góry Zobacz eter's Profil Szukaj innych postow napisanych przez eter Odwiedz eter's strona domowa

solo2332

Wyslano: 31 stycznia 2012 o godzinie 12:53 | Cytuj solo2332

rozumiem rozumiem, z tym ze nie mam zamiaru jej nigdzie oddawac bo jestem juz do niej przyzwyczajony a własciwie do jej obecnosci i zachowań. Czytając z jej ruchów ciała i konfrontując to na innym forum stwierdzam ze ona tez nie jest zestresowana, ma sie dobrze i jest nawet pełna zycia. A jak to wygląda gdy jest parka? moze byłbym skłonny zainwestowac dla szczescia obydwu :) duzo robią hałasu? są jakies nieznosne? wiem oczywiscie ze zalezy od tempearamentu papużek ale pytam tak mniej więcej...

eter
++ moderator ++

Wyslano: 31 stycznia 2012 o godzinie 13:05 | Cytuj eter

Samotna nimfa nawołuje i drze się. Dwie nimfy nie drą się z tęsknoty, ale jak mają fazę, to potrafią dać czadu. Nawoływania samotnego ptaka są chyba jednak bardziej drażniące uszy. Jak rozrabiają to w parze, bo papugi muszą robić jednocześnie to samo. Kłócą się jak to w parach bywa (para może być mieszana lub homo, jeśli nie chcesz młodych). Śmiecą ciut więcej, kup jest więcej. Jeśli chodzi o żywienie, nie odczuwa się różnicy (mniej jarzyn ląduje w koszu na śmieci). Nie ma reguły jeśli chodzi o oswajanie. Czasem nowa papuga naśladuje starszą i przylatuje na głowę. Może być tez tak, że papugi zajmą się sobą i oleją człowieka, ale tego nie da się przewidzieć. Jakby jednak nie było, radość z obserwacji dwóch kompanów jest niewyobrażalna :)
Nim zdecydujesz o dokupieniu towarzysza, poczytaj o łączeniu. Stara nimfa czuje się w pokoju panem i władcą, trzeba rozważnie połączyć ptaki, by nie urazić dumy żadnego z nich :)

do góry Zobacz eter's Profil Szukaj innych postow napisanych przez eter Odwiedz eter's strona domowa

solo2332

Wyslano: 31 stycznia 2012 o godzinie 13:25 | Cytuj solo2332

dzięki wielkie za info, bede musiał się przejsc z nią do weterynarza albo do sklepu zoologicznego jak przejdą te mrozy bo wstyd mi ale nie wiem nawet jaka to płeć i ile ma lat . No napewno więcej radochy z obydwu ptaszków ale własnie tez ciekawe jest to ze jedna bedzie "uczyc" swoim zachowaniem drugiej a z tego mogą wyjsc ciekawe akcje w moim pokoju . no własnie a jak dobierać wiekowo to najlepiej z jakąś róznicą czy najlepiej porównywalnie?

Rudzielec
moderator

Wyslano: 31 stycznia 2012 o godzinie 13:53 | Cytuj Rudzielec

Może daj zdjęcie na forum, tu jest dużo osób które znają się na nimfach i
powiedzą jakiej jest płci :)

solo2332

Wyslano: 31 stycznia 2012 o godzinie 14:00 | Cytuj solo2332

proszę bardzo, chłopak czy dziewucha bo nawet nie wiem jak nazwać tego małego łosia

freya

Wyslano: 31 stycznia 2012 o godzinie 18:05 | Cytuj freya

Jeśli się nie mylę, to samica mutacji perłowej Ale niech mnie ktoś poprawi jakby co.
P.S. Wyjmij koniecznie lusterko.

solo2332

Wyslano: 31 stycznia 2012 o godzinie 20:16 | Cytuj solo2332

dziewucha to jest ?! wow
lusterko out?! a to czemu?

Karmelowa

Wyslano: 31 stycznia 2012 o godzinie 22:40 | Cytuj Karmelowa

solo2332 napisal(a):

lusterko out?! a to czemu?

Papużka może potraktować lusterko jako partnera, co jest dla niej złe, bo lusterko się z nią nie pobawi, nie polata...
do góry Zobacz Karmelowa's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Karmelowa

Pama

Wyslano: 31 stycznia 2012 o godzinie 23:33 | Cytuj Pama

Czy to na pewno samica? Nie jestem pewna... Ale to nie ja tu jestem ekspertem Lusterko, a raczej odbicie, które nie będzie odwzajemniać śpiewów ptaka, jego przytulania itp., może spowodować poważne choroby psychiczne.

do góry Zobacz Pama's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Pama

eter
++ moderator ++

Wyslano: 01 lutego 2012 o godzinie 01:51 | Cytuj eter

Lusterko wywołuje u niektórych papug agresję. Inne całymi dniami przesiadują przed odbiciem.

Ja stawiam, że to samiczka - skoro ma ponad rok, a perełki na piórach nie znikły, to znaczy że samiczka :) Poznać to można też po zachowaniu. Samce ładnie i melodyjnie gwiżdżą, "tańczą", podskakują, bębnią dziobem w różne powierzchnie, zalecają się do odbicia w lustrze lub maskotek (jeśli brak im partnerki), czasem symulują kopulację np. na maskotkach ;)

Samiczki  są cichsze - w sensie uboższego repertuaru melodii, one raczej wrzeszczą aniżeli śpiewają. Czasem, w okresie godowym pochylają się, podnoszą ogonek i cichutko popiskują w oczekiwaniu na "deptanie". !00% pewności, że to samiczka, ma się gdy papużka zniesie jajko.

strona z 2 Nastepna >>
  Twoja odpowiedzNowy temat
Wersja do wydrukowania Wersja do wydrukowania

Nie mozesz rozpoczynac nowe tematy
Nie mozesz odpowiadac w rozpoczetych juz tematach
Nie mozesz kasowac swoich postow
Nie mozesz edytowac swoje posty
Nie mozesz zakladac sondy
Nie mozesz glosowac w sondach