ARTYKULY O PAPUGACH
jak zywic, jak oswajac, jak zrozumiec, jak rozpoznac choroby, jak leczyc i wiele innych.

PIERWSZA POMOC W NAGLYCH WYPADKACH

Nowe posty  Wyswietl liste uzytkowników Forum  Przeszukaj Forum  Pomoc - jak uzywac Forum
  Wejdz na chat  Idz do Galerii Zdjec  Rejestracja  Zaloguj sie
INNE
 Papugi Forum Dyskusyjne : INNE
Tytul Temat: kamienie mineralne, "wapno" i wapń (Temat zablokowany Temat zablokowany) Twoja odpowiedzNowy temat
Autor
Wiadomosc << Poprzedni temat | Nastepny temat >>
Joanna Jeziorek

Aktualnie: Offline
Wyslano: 15 listopada 2006 o godzinie 14:06 |  

[postanowiłam ten temat wyłączyć jednak z poprzedniego wątka http://www.papugi.webserwer.pl/forum/forum/forum_posts.asp?T ID=16347 - admin]

Temat "wapna", wapnia, kostek itp. był wielokrotnie poruszany, ale widzę, że jest ciągle aktualny.  Kostki "wapienne" w sklepach są najczęściej gipsem z foremek albo wapnem (budowlanym) z cementem lub gipsem. Chyba nie trzeba nikogo uswiadamiać, że nie jest to pożywienie dla papug. Firma Versele-Laga tez produkuje świństwo (!), na dodatek w glinką i z dodatkiem soli (!). Nie dziwcie się, że ptaki je omijają. Czasem ptaki jedzą sepię, ale też głównie rozkruszają, jakby szukały czegoś jeszcze. Jedynym kamieniem mineralnym (zawiera wszystkie mikro- i makroelementy, w odpowiednich proporcjach), jaki powinien byc dostępny stale w klatce jest NatMin. Jest najlepszym produktem na rynku europejskim - a może i światowym. Na szczęście dostępny jest w Polsce.

Pozdrawiam, Joanna

PS Pewnie niektórzy będą mi zarzucać, że chwalę produkt, jaki mam w ofercie ...

Wypowiedz byla edytowana przez: Joanna 16 listopada 2006 o godzinie 11:04

do góry Zobacz Joanna Jeziorek's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Joanna Jeziorek Odwiedz Joanna Jeziorek's strona domowa

Joanna Jeziorek

Wyslano: 16 listopada 2006 o godzinie 11:13 |  

Już podaję: wapń 23,1%, sód 1,1%, fosfor 0,08%

Te dane są wymagane prawem, podawanie dokładniejszych nie ma sensu. Jesteś w stanie ocenić czy procentowa zawartość np. złota o jakiejś tam wartości na 2 czy 4 miejscu po przecinku jest odpowiednia dla papugi ????

Skład jest optymalny, gdyz pochodzenia naturalnego a poprawianie natury sensu nie ma. Poza tym kamień ten sprawdza się od ponad dwudziestu lat na Zachodzie i od kilku lat w Polsce. Ale to też uznasz pewnie za reklamę, bo badań naukowych - brak  

Technologia produkcji NatMina nie jest moją tajemnicą i nie jestem upoważniona do jej upubliczniania.

Pozdrawiam, Joanna

do góry Zobacz Joanna Jeziorek's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Joanna Jeziorek Odwiedz Joanna Jeziorek's strona domowa

Joanna

Aktualnie: Online
Wyslano: 16 listopada 2006 o godzinie 11:24 |  

Postanowiłam temat kamieni mineralnych wyłączyć w oddzielny wątek, bo myślę, że zasługuje na poważniejszą dyskusję.

Nie ulega wątpliwości, że wiele "kostek wapiennych" nie ma najlepszego składu. Niektórzy producenci wprost podają jako składnik gips. Inni nie podają składu w ogóle.

Joanna pisze o kamieniu NatMin, rozumiem, bo akurat ten kamień sprzedaje. W innych miejscach można jednak kupić inne kamienie. Które sa dobre, które złe? I jak to rozpoznać skoro nie dostajemy rzetelnej informacji tylko reklamę lub w ogóle nic? Dlaczego mamy ślepo zaufać jednemu producentowi, a nie innemu?

Joanna pisze na stronie:

"Zawiera więc wszystkie minerały występujące na Ziemi a rozpuszczone w wodach mórz i oceanów. Na dodatek w odpowiednich proporcjach. " - jakie to są minerały i w jakich ilościach, czym róznią sie od sepii? Dla kogo sa to odpowiednie proporcje, bo chyba na dnie morza nie powstaje produkt o odpowiednich proporcjach akurat dla papug....

"Do produkcji kamienia mineralnego NatMin nie stosujemy żadnych składników absorbujących, jak: glinki, węgiel drzewny, kreda itp. Składniki te - wraz z wchłanianymi płynami - usuwają rozpuszczone w nich witaminy i substancje odżywcze, wyjaławiają organizm ptaka. Jako środka wiążącego nie stosujemy również gipsu ani cementu, miodu ani mączki kostnej (żelatyny). Gwarantujemy to!" - słowo producenta... ale myślę, że wolelibyśmy wiedzieć czym zlepiany jest żwir, a nie musieć ufać w słowo producenta. Pewnie producent zasłania się tajemnica i tym, że nie chce powiedzieć żeby konkurencja nie zaczeła stosować tego samego. Tylko, że w odpowiednim laboratorium pewnie nie byłoby specjalnego problemu z odpowiedzią na to pytanie....

"NatMin zawiera również gastrolity, czyli drobne kwarcowe kamyczki wspomagające trawienie w żołądku mięśniowym ptaków." - papugi nie potrzebują gastrolitów, ale to szczegół. Mnie interesuje jednak jaki jest procent kwarcu w takim kamieniu.

Pozdrawiam,
Joanna

o mojej książce

o mnie
do góry Zobacz Joanna's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Joanna Odwiedz Joanna's strona domowa

Joanna

Wyslano: 16 listopada 2006 o godzinie 11:30 |  

Odpowiedziałaś na mój poprzedni post, ale w sumie pytanie sa te same, choć w drugim wiecej napisałam.

Joanna Jeziorek napisal(a):
 Już podaję: wapń 23,1%, sód 1,1%, fosfor 0,08%

No to znany skład sepii jest bogatszy. W jakiej postaci jest wapń?

Te dane są wymagane prawem,

Ale mnie nie chodzi o to czego wymaga prawo.... Mnie chodzi o informacje.

podawanie dokładniejszych nie ma sensu. Jesteś w stanie ocenić czy procentowa zawartość np. złota o jakiejś tam wartości na 2 czy 4 miejscu po przecinku jest odpowiednia dla papugi ????

Nie jestem. Dokładnie tak samo jak producent.

Skład jest optymalny, gdyz pochodzenia naturalnego a poprawianie natury sensu nie ma.

W równoległym z Twoim postem wyjasniłam o co mi chodziło. Niew szystko naturalne musi mieć skład optymalny dla papug, co więcej, wiele naturalnych produktów jest dla papug szkodliwych.

Poza tym kamień ten sprawdza się od ponad dwudziestu lat na Zachodzie i od kilku lat w Polsce. Ale to też uznasz pewnie za reklamę, bo badań naukowych - brak  

Tak, bo co to znaczy "sprawdza się"? Na tej samej zasadzie sprawdza się i sepia, i wiele innych kamieni.

Pozdrawiam,
Joanna

o mojej książce

o mnie
do góry Zobacz Joanna's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Joanna Odwiedz Joanna's strona domowa

Joanna Jeziorek

Wyslano: 16 listopada 2006 o godzinie 12:23 |  

No i robi sie nam jałowa dyskuja, bo NIKT nie wie jakie zapotrzebowania  żywieniowe ma papuga ... Jak "sprawdza" sie sepie wszyscy wiemy - rozkruszona ląduje na dnie klatki. Ale wlaściciele papug sa mądrzejsi od papug (i natury), więc krusza sepię i dodają im do wszystkigo, do czego sie da. Inne kamienie sprawdzaja się - głównie producentom - jak wspomniałam: dodatek glinki czy węgla wyjaławia organizm, dodatek soli sprawia, że ptaki jedzą kamienie "jak głupie", bo nagminny jest niedobów sodu w diecie papug, ale chlorek sodu czyli sól - jest szkodliwa. Dodatki gipsu i cementu też dyskwalifikują produkt jako spożywczy, co najmniej dla faktu, że nie sa rozpuszczalne w wodzie. Śmiem twierdzić, że każdy inny kamień mineralny zawiera co najmniej jeden z w/w szkodliwych dodatków.

NatMin ich nie zawiera.

Oczywiście każdy może dać kamień do zbadania i próbować dociec co go spaja, a nawet próbowac go podrabiać. Kilku już próbowało ...

Pozdrawiam, Joanna

Joanna

Wyslano: 16 listopada 2006 o godzinie 12:27 |  

No i robi sie nam jałowa dyskuja, bo NIKT nie wie jakie zapotrzebowania  żywieniowe ma papuga ...

Czyli producent, który pisze, że kamień ma optymalny skład też nie mówi prawdy.

Czyli wracamy do tego, że można mieć jednynie zaufanie do producenta, a cała reszta to reklama.

Pozdrawiam,
Joanna

o mojej książce

o mnie

WIKI

Wyslano: 16 listopada 2006 o godzinie 12:41 |  

Mam juz (albo dopiero) drugi kamien do J.J.  Wczesniej ptak dostawal kostke wapienna vitakrafta i sepie. Gdy podalem mu pierwszy kamien (pozostawiajac kostke wapienna w klatce) ptak zaczal go "konsumowac" po ok. 3 tygodniach.

Chcąc zaobserwowac, czy paput nie traktuje tego kamienia jako kolejnej zabawki do rozlupania, dokladnie mu sie przyjrzalem. Obgryzal male kawalki, ktore pozniej przez dlugi czas obracal w dziobie jak by je "ssając". Generalnie wiecej czasu poswiecal temu kamieniowi, niz kazdej inne "zabawce", wiec mysle ze "cos" przydatnego ptakowi w tym kamieniu jest.

Pozdrawiam

do góry Zobacz WIKI's Profil Szukaj innych postow napisanych przez WIKI

Joanna

Wyslano: 16 listopada 2006 o godzinie 12:53 |  

To nie jest żadne dowód. Cokolwiek w nim jest, a na pewno coś jest, to rozpuści się to dopiero w żołądku pod wpływem kwasów. Nie rozpuści się w dziobie. Tak więc papuga obracając takie kawałki w dziobie nie ma żadnej możliwości stwierdzenia, ze "coś w tym jest". Chyba, że jest w tym sól...

Zródła amerykańskie podają, że żwirek może byc szkodliwy, a tutaj mamy do czynienia z pewną ilością zwirku kwarcowego, czyli nierozpuszczalnego. Zadałam pytanie ile w tym jest kwarcu, ale pisałam równolegle z Joanna i nie zdązyła jeszcze odpowiedzieć, chyba, że to też będzie tajemnica producenta... Jednak lekarze zalecają podawanie (jak ktoś koniecznie chce podać i nic go nie przekonuje) KILKU ziaren, a z kamienia papuga może zjeść tego znacznie więcej. I to jest dodatkowy problem, ale to dotyczy wszystkich kamieni.

Pozdrawiam,
Joanna

o mojej książce

o mnie

WIKI

Wyslano: 16 listopada 2006 o godzinie 13:59 |  

Czyli nasuwa sie pytanie:

czy faktycznie kamien jest taki dobry (bardziej wartosciowy od sepi, wapienek itp.) czy tez jest zly, niebezpieczny dla papug ze wzgledu na zawartos kwarcu, soli itp. Dwie kompletne skrajności-tak to odebrałem.

Pozdrawiam i czekam na komentarze (jako "uzytkownik" tgo kamienia)

Wypowiedz byla edytowana przez: WIKI 16 listopada 2006 o godzinie 14:00
do góry Zobacz WIKI's Profil Szukaj innych postow napisanych przez WIKI

Andrzej

Wyslano: 16 listopada 2006 o godzinie 16:40 |  

Pewnie niektórzy będą mi zarzucać, że chwalę produkt, jaki mam w ofercie ...

Nikt nie bedzie Ci tego zarzucac. Wiele produktow, ktore oferujesz masz bardzo dobrej jakosci.
Natomiast mam watpliwosci co do innych stwierdzen. Przeprowadzilem analize organoleptyczna* polecanej przez Ciebie kostki mineralnej i nie ulega watoliwosci, ze zawiera zwiazki sodu. Z drugiej strony wyrazasz bardzo negatywna opinie o produkcie Versele-Laga. Widzialem na wlasne oczy mase porozwieszanych kostek tej firmy w klatkach Loro Parque. Nie sadze by Loro stosowalo zle produkty.
Pozdrawiam, Andrzej

*Analiza organoleptyczna polegala na lizaniu kostki

Hebi

Wyslano: 16 listopada 2006 o godzinie 16:54 |  

Andrzej napisal(a):
Przeprowadzilem analize organoleptyczna* polecanej przez Ciebie kostki mineralnej i nie ulega watoliwosci, ze zawiera zwiazki sodu.

To znaczy jest słona?

Joanna

Wyslano: 16 listopada 2006 o godzinie 17:03 |  

Polizałam kamień NatMin - jest słony.

Pozdrawiam,
Joanna

o mojej książce

o mnie

ciemny

Wyslano: 16 listopada 2006 o godzinie 17:14 |  

Np. chlorek wapnia też jest słony (sam sprawdzałem); może inne związki też wywołują takie wrażenie. Ale jeśli w składzie jest chlorek czegokolwiek rozpuszczalnego w wodzie (a sód jest oficjalnie) to tak jakby zwykła sól też była...

R.
do góry Zobacz ciemny's Profil Szukaj innych postow napisanych przez ciemny

Andrzej

Wyslano: 16 listopada 2006 o godzinie 17:41 |  

No to jest nas juz trojka analitykow organoleptycznych, czyli lizaczy kamienia mineralnego.

strona z 3 Nastepna >>
  Twoja odpowiedzNowy temat
Wersja do wydrukowania Wersja do wydrukowania

Nie mozesz rozpoczynac nowe tematy
Nie mozesz odpowiadac w rozpoczetych juz tematach
Nie mozesz kasowac swoich postow
Nie mozesz edytowac swoje posty
Nie mozesz zakladac sondy
Nie mozesz glosowac w sondach