Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Papuga uciekła. Znaleziona papuga. Jak pisać ogłoszenia.



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie gdziekolwiek w Internecie (na swoich stronach, na forach, facebooku, blogach, Chomiku itd.), w całości lub we fragmentach, jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

W okresie letnim często dochodzi do ucieczki papugi, wiele osób też znajduje papugi, pojawiają się więc ogłoszenia. W tym krótkim artykule podpowiem jak takie ogłoszenia napisać. = Tekst pochodzi ze stron PCI papugi.dt.pl i nie powinien znajdować się nigdzie indziej

Więcej o tym co zrobić w razie ucieczki papugi w oddzielnym artykule.

Znaleziona papuga

W ogłoszeniu o znalezieniu papugi podajemy TYLKO miejsce znalezienia oraz informację, że znaleziono papugę. NIE podajemy żadnych konkretnych danych. Ewentualnie można napisać "mała papuga" albo "duża papuga". Dlaczego? Dlatego, że jakoś musimy zidentyfikować właściciela papugi. Jak podany wszystkie dane, to każdy, kto przeczyta ogłoszenie, będzie mógł przyjść i powiedzieć, że to jego papuga. Jest to bardzo ważne w przypadku droższych papug, ale czasem zdarzają się też amatorzy darmowych tańszych papug.

NIGDY nie podajemy numeru obrączki. Nie zamieszczamy żadnych zdjęć papugi. Jak nie wiemy jaki to gatunek, to można zwrócić się mailowo lub poprzez prywatną wiadomość (np. na FB) do kogoś wiarygodnego znającego się na ptakach. W przypadku jak u danego gatunku jest wiele mutacji (np. u papużek falistych) można podać gatunek gdyż wtedy szansa na trafienie akurat na taki kolor jest niewielka. = Tekst pochodzi ze stron PCI papugi.dt.pl i nie powinien znajdować się nigdzie indziej

Większość gatunków (poza falistymi, nimfami, nierozłączkami czerwonoczelnymi i aleksandrettami obrożnymi) wymaga rejestracji. Teoretycznie więc właściciel powinien mieć dokument potwierdzający zarejestrowanie. Niestety prawda jest taka, że wiele osób nie rejestruje papug. Nie zawsze więc zidentyfikujemy właściciela na tej podstawie. Nie wszystkie papugi są oswojone, więc też nie zawsze zidentyfikujemy właściciela na podstawie zachowania papugi. Poza tym papuga, w obcym otoczeniu, po przebytym stresie, nie zawsze zachowuje się normalnie. Także jedyne, po czym możemy rozpoznać, że zgłaszająca sie osoba faktycznie jest właścicielem papugi, to dokładny opis. Dlatego nie możemy tego opisu podawać w ogłoszeniu o znalezieniu papugi.

Papuga uciekła

Najważniejszą informacją jest podanie dokładnej lokalizacji: miejscowość, ulica a także bliższa okolica (czasem ulice są bardzo długie). Warto podać jakie parki i większe obszary zieleni są w okolicy, bo jest bardzo prawdopodobne, że właśnie tam może polecieć papuga.

Czy podawać dokładne informacje o samej papudze? Jest to dość kontrowersyjne. Z jednej strony pojawia sie podobny problem jak opisywany w przypadku znalezienia papugi. Podajemy dokładne informacje, które mogą posłużyć nieuczciwym osobom. Z drugiej jednak nie wszyscy znają się na papugach i podanie konkretów oraz pokazanie zdjęcia może pomóc. Także tutaj musimy rozważyć sami wszystkie za i przeciw.

Na pewno NIE podajemy numerów na obrączce, jeśli papuga posiada obrączkę.

Zaobserwowana papuga

Trochę inaczej wygląda sytuacja jak zaobserwowaliśmy papugę, ale nie złapaliśmy jej. Co zrobić wtedy? Najlepiej skontaktować się z kimś, kto pomoże ją złapać.

Czy robić zdjęcia i zamieszczać w sieci? Ciężko powiedzieć. Z jednej strony właściciel może rozpoznać papugę, ale z drugiej znowu pojawia się niebezpieczeństwo nieuczciwych osób, które będą chciały sobie papugę przywłaszczyć. Zwłaszcza jak będzie to droższa papuga. Z tego też powodu kontrowersyjne jest podawanie dokładnej lokalizacji widzianej papugi. Ponownie, z jednej strony może to ułatwić znalezienie papugi właścicielowi, ale z drugiej może pokazać nieuczciwym osobom gdzie jest darmowa papuga.

Niedawno na FB był taki przypadek, że pewna pani wynajęła parkingowych do złapania papugi, która przebywała w okolicach parkingu. Parkingowi grozili wszystkim innym, którzy chcieli papugę złapać. Ostatecznie, w wyniku ich nieumiejętnego łapania, papuga wystraszona odleciała z tych okolic. Wszystko to zostało spowodowane nagłośnieniem sprawy w sieci. Także trzeba sobie zdawać sprawę i z takich problemów.

Trochę prawa

Znaleziona czy złapana papuga nie staje się automatycznie własnością osoby, która ją znalazła!

W myśl prawa zwierzę jest rzeczą i jej posiadanie reguluje Kodeks Cywilny, a w przypadku znalezienia także ustawa o rzeczach znalezionych.

Znalezienie należy zgłosić w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania znalazcy lub miejsca znalezienia rzeczy. W przypadku papugi na pewno nikt nie będzie odbierał ptaka znalazcy i przechowywał w biurach starostwa. To znalazca zostanie wtedy zgodnie z prawem osobą, która przetrzymuje znalezioną rzecz. Po dwóch latach, jeśli nie znajdzie się właściciel, znalazca staje się właścicielem. Istnieje jednak obowiązek szukania właściciela (piszę o kwestiach prawnych, ale oczywiście nie można zapominać i o etycznych).

Problem prawny pojawia się jak znajdzie się papugę, która podlega obowiązkowi rejestracji. Na pewno ptaka nie można zarejestrować przed upływem dwóch lat, bo nie jest się wtedy jego właścicielem, a tylko przechowuje. Czy po dwóch latach, na podstawie dokumentu stwierdzającego nabycie rzeczy, papuga zostanie zarejestrowana nie wiem. Myślę, że mogłaby, ale nie spotkałam sie dotąd z takim przypadkiem.

Od właściciela mamy prawo żądać 1/10 wartości papugi oraz zwrotu kosztów jakie ponieśliśmy w czasie przechowywania. Konkretne uregulowania znajdują się w Ustawie o rzeczach znalezionych.



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2016 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!