Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Co z innymi ptakami?UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Na te strony trafiają często ludzie mający inne ptaki niż papugi i szukający w Internecie informacji na temat utrzymania ptaków. Osoby takie zastanawiają się czy artykuły ze stron o papugach mogą nadać się i dla nich skoro mają np. kanarki.

Sama też często podaję linki do artykułów na forach dyskusyjnych.

W związku z tym wiele osób zastanawia się czy artykuły te, zamieszczone przecież na stronach o papugach, można odnosić także do innych ptaków.

Odpowiadam: jak najbardziej można!

Jak to wygląda konkretnie.

"Żywienie papug" - w zasadzie wszystko ma także zastosowanie dla innych ptaków; może poza "piramidą żywieniowa" choć i z tych artykułów sporo informacji jest ogólne. Nie spotkałam się z takim przypadkiem, że coś jest bezpieczne dla papug, a szkodliwe dla innych ptaków (albo odwrotnie). Teoretycznie takie coś jest możliwe (tak samo jak możliwe jest, że coś jest szkodliwe dla jednego gatunku papug, a nie jest dla innego), ale nie ma takich informacji.  Oczywiście ważny jest sposób żywienia i możliwości ptaka (np. kanarek nie zje twardej marchewki, a papuga zje), a także zapotrzebowanie na różne składniki, które jest inne dla poszczególnych gatunków ptaków. Na pewno różne gatunki są rożnie wrażliwe na konkretne toksyny (wiadomo o czymś takim np. w przypadku drobiu), ale nie ma żadnych poważnych danych na ten temat jeśli chodzi o ptaki egzotyczne.

"Zachowanie" - część artykułów jak najbardziej można zastosować i w przypadku innych ptaków, a nawet ssaków (np. zasady pozytywnego wzmocnienia są takie same).

"Choroby i leczenie" - część wymienionych chorób dotyczy tylko papug, cześć ma inne objawy i przebieg w przypadku papug i innych ptaków, ale większość artykułów można odnosić też do wszystkich innych ptaków. W przypadku niektórych artykułów cześć dotyczy wszystkich ptaków, a cześć tylko papug (np. w artykule o dziobie informacje o kształcie dzioba i jego niektórych funkcjach odnoszą się do papug, ale już budowa i choroby są ogólne dla wszystkich ptaków). W wielu artykułach wspominam o różnych ptakach.

"Papuzi dom" - w zasadzie wszystko można odnieść także do innych ptaków.

"Zabawy i zabawki" - papugi są specyficzne jeśli chodzi o zabawki, ale wiele informacji spokojnie można odnieść do innych ptaków.

"Niebezpieczeństwa i zagrożenia" - poza paroma zagrożeniami wynikającymi z charakteru konkretnych gatunków ptaków, wszystko inne dotyczy wszystkich gatunków ptaków.

"Opieka nad papugami" - część można odnieść do wszystkich ptaków, część jest aktualna tylko dla papug.

"O papugach w domu" oczywiście dotyczy tylko papug.

"Pierwsza pomoc" - aktualna dla wszystkich ptaków.

"Lecznice" - aktualne dla wszystkich ptaków.

Jak więc widać jakieś 3/4 serwisu jest aktualne dla wszystkich ptaków. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, to można o wszystko zapytać. Można pytać u mnie na forum (link na górze) w dziale "Pogadanki, inne ptaki" albo na forum kanarki.eu lub na forum woliery, na których jestem i odpowiadam na pytania. Nie ma jednak sensu pytać o takie rzeczy na innych forach, na których odpowiedzią będzie, że to ze stron o papugach, to na pewno się nie nadaje. Odpowiedź taka świadczy o braku wiedzy lub złej woli i automatycznym negowaniu pewnych rzeczy.

Podobne zasady będą aktualne dla wszystkich tego typu tekstów o papugach czy innych ptakach czyli nie tylko tych z mojego serwisu. Ważne tylko żeby autor tekstu miał odpowiednią wiedzę na temat, na który pisze artykuł.

Aktualnie pisząc nowe artykuły, będę zwracała większą uwagę na informacje o innych ptakach, zwłaszcza o kanarkach i będę je zamieszczała w tekstach (chodzi głownie o teksty w dziale "choroby i leczenie").

Tak więc nawet jak macie inne ptaki niż papugi, to nie bójcie się moich stron i korzystajcie z tego co tutaj jest. Naprawdę warto.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2014 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!